PAGĖGIUOSE, BIRUTĖS GATVĖJE EKSPONUOJAMA KRAŠTIETĖS ARCHITEKTĖS GINTARĖS MAROZAITĖS PARODA ,,TU DAVEI PRADŽIĄ"
,,Mažoji Lietuva tai etnografinis Lietuvos regionas, kuris kadaise priklausė Rytprūsiams. Mažosios Lietuvos istorija yra itin komplikuota – jau nuo Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės ir Ordino kovų laikų šis kraštas buvo pasienio ruožas bei svarbi jungtis tarp Lietuvos ir Vakarų Europos. Šio krašto savininkai - Prūsai, tad šis kraštas dalinasi istorija su Vokietija, Lenkija bei dalimi Rusijos (Karaliaučiaus sritimi). Kadangi dalis šio krašto senųjų gyventojų buvo priversti išsikraustyti, dažnai jų namus užėmė Lietuviai iš didžiosios Lietuvos, taip šis kraštas tapo miksu tarp skirtingų žmonių, ilgainiui Mažosios Lietuvos kultūrinis palikimas tapo niekieno, bet tuo pačiu ir visų.
Projektas ruošiamas nepriklausomo Klaipėdos krašto šimtmečio proga. Projekto tikslas atskleisti Mažosios Lietuvos regiono svarbą Lietuvai, paskatinti vietos kaimo gyventojus saugoti turimą fizinį ir mentalinį vietos palikimą, o svarbiausia – paskatinti nykstančius kaimo gyventojus suvokti, kad jie yra to krašto palikimo dalis. Tikslinė projekto grupė yra Mažosios Lietuvos kaimų gyventojai.
Projekto fizinė forma – medinio karkaso kubas, kuris tarsi namas kviečia užeiti į vidų, o viduje atrasti pirmuosius kartus įvykusius Mažojoje Lietuvoje, o tuo pačiu ir pasidalinti pirmaisiais kartais įvykusiais kiekvienam individualiai, taip savo istorija dalinantis su kaimynais, kaimo gyventojais ir turistais.
Vietos gyventojams patys įspūdingiausi objektai bei įvykiai atrodo kasdieniški, jie jų nepastebi, tikiuosi, kad dėžė migruojanti per kaimus atvers vietinių gyventojų pasitikėjimą savu kraštu ir ilgainiui skatins ne tik didžiavimąsi savo regionu, bet ir pritrauks naujus lankytojus ir gyventojus.
Šio projekto biudžetas yra labai mažas, norėjosi su mažomis investicijomis sukurti didžiausią galimą efektą. Šis projektas -pavyzdys kaip esant mažam biudžetui, galima sukurti gėrį, kaip bendruomeniškumas, pagalba vieni kitiems gali padaryti didžius dalykus. Iš principo ne dėžė kaip objektas su turiniu yra svarbus šitam projektui, bet visas procesas – dėžės judėjimas.
Dėžė yra migruojanti per skirtingas gyvenvietes su skirtingomis kaimų arba mažų miestų situacijomis. Pagrindinis estetinis tikslas buvo sukurti tokį objektą, kuris tiktų kiekvienoje gyvenvietėje, neužgožtų esamo konteksto, bet būtų akį traukiantis, susidomėjimą skatinantis objektas. Pasirinkta karkasinė medžio konstrukcija, kad dėžė būtų tarytum perregima kiaurai. Šios dėžės migravimas per Pagėgių regiono gyvenvietes prasidės gruodžio 1 dieną, tai reiškia, kad šis laikotarpis Lietuvoje dažniausiai būna tamsus, pilkas – o dėžė gaivi, balta, švari… Dėžės viduje balta virve sukurtas voratinklis, o tarp voratinklio gijų pakabinti balti plakatai, kuriuose pateikiama informacija apie pirmuosius kartus Mažojoje Lietuvoje, tokius kaip pirmosios dainų šventės, pirmoji Lietuviška knyga ir kt.
Po projekto paviešinimo gruodžio 1 dieną, miestelių ir aplinkinių kaimų gyventojai įsitrauks į šį projektą plačiąja prasme. Kubas bus eksponuojamas centrinėse kaimų aikštėse, kur gyventojai apžiūrinės instaliaciją, joje galės pateikti savo potyrius ant jiems paliktų baltų plakatų.
Projekto viena iš idėjų, kad jis bus judantis – pirmiausia idėja šį kubą kilnoti per Pagėgių regiono kaimiškas vietoves – Natkiškius, Lumpėnus, Vilkyškius, Stoniškius, kt.. Dėl dėžės mobilumo buvo pasirinktos būtent lengvai surenkamos ir išrenkamos konstrukcijos.
Įgyvendinus projektą ir surinkus informaciją iš vietos bendruomenių tikimąsi šią instaliaciją ir toliau judinti į kitas vietas – didesnius Mažosios Lietuvos miestus ir kaimus, galbūt su didesniu kiekių kubų ir skirtinga edukacine informacija." ,- teigia parodos autorė Gintarė Marozaitė.